Pracownia Gospodarstwa Domowego z założenia jest miejscem, w którym uczestnik nabywa lub doskonali swoje umiejętności z zakresu czynności stricte gospodarczych w tym kulinarnych.

W warsztatowej codzienności podopieczny rozwija umiejętności bezpiecznego posługiwania się sprzętem AGD (pralka, zmywarka, piekarnik, mikrofalówka, robot kuchenny, żelazko, itd.), przygotowuje proste potrawy, wypieki na święta, przetwory z wykorzystaniem owoców i warzyw sezonowych. Wspólnie organizujemy okolicznościowe imprezy i świętujemy urodziny oraz imieniny naszych wychowanków, tworząc silne więzi i poczucie przynależności do grupy. Podopieczni uwrażliwiani są na potrzeby innych, angażowani w pomoc mniej sprawnym kolegom i koleżankom. Ważnym elementem jest też nauka staranności i systematyczności w czynnościach porządkowych przez utrzymanie czystości w pracowni i na terenie warsztatów. Samodzielnie nakrywają do stołu, dopasowując wystrój do zaistniałych okoliczności, rozwijają w ten sposób zmysł smaku i estetyki.

Istotą naszej codziennej pracy jest także nauka systematyczności i dokładności w zakresie przestrzegania czystości oraz dbałość o porządek w miejscu pracy. Do naszych obowiązków należy planowanie i dokonywanie zakupów czyli zaopatrywanie warsztatów w potrzebne artykuły spożywcze i detergenty. Pracownia Gospodarstwa Domowego realizuje zadania, które pomagają naszym podopiecznym w osiągnięciu większej samodzielności w życiu codziennym.

Pracownia w WTZ przy ul. Miastkowskiej:

„Byłam bardzo zadowolona, że byłam w pracowni gospodarstwa domowego. Lubiłam pomagać. We wtorki zawsze robiliśmy coś słodkiego, a w czwartki obiad. To było bardzo fajne, bo mogłam też zjeść cos pysznego. Pamiętam, że razem gotowaliśmy zupę pomidorową, barszcz, różne kluski, placki z owocami i babki na Wielkanoc. Żeby mieć składniki do potraw robiliśmy też razem zakupy. To był nasz trening zakupowy. W kuchni nie tylko robiliśmy rożne potrawy. Bardzo ważne było tez robienie porządków i sprzątanie. Myślę, że bardzo dużo się tu nauczyłam.”

Wioleta, uczestniczka zajęć w WTZ “Pomoc Maltańska” przy ul. Miastkowskiej

Pracownia w WTZ przy ul. Świętojańskiej:

“Bardzo lubię zajęcia w pracowni, najbardziej odpowiada mi przygotowywanie różnych potraw a zwłaszcza dań obiadowych. Pozwala mi to na zdobywaniu nowych doświadczeń np. poznanie nowych ziół i przypraw i ich wykorzystaniu w kuchni .Nauczyłam się robić konfitury z owoców sezonowych ( konfiturę malinową i powidła śliwkowe). Na zajęciach mamy możliwość degustowania różnych potraw, których do tej pory nie mieliśmy do czynienia np. marynowana cukinie . Lubię różne ciasta i ciasteczka ale nie przepadam za ich przygotowaniem. Przy tej pracy potrzebuję pomocy zwłaszcza przy odmierzaniu i odważaniu potrzebnych składników. Na zajęciach każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.”

Magda, uczestniczka zajęć w WTZ “Pomoc Maltańska” przy ul. Świętojańskiej