Obchodzony początkowo w dzień równonocy wiosennej, a od 2009 roku – 22 kwietnia, Międzynarodowy (bądź światowy) Dzień Ziemi jest okazją do promowania i przypominania o tym, jak ważne jest byśmy dbali o naszą planetę. Do “obchodów” tego dnia, nawet w tak nietypowym czasie, jak dzisiaj – może przyłączyć się każdy – a najlepiej, byśmy o pewnych zasadach pamiętali i dotrzymywali ich nie tylko z okazji święta, ale i na co dzień.

A co o Dniu Ziemi wiedzą i jak obchodzą go Uczestnicy naszych Warsztatów?

22 kwietnia obchodzimy   MIĘDZYNARODOWY  DZIEŃ ZIEMI.
Świętować   możemy w różny sposób np. zbierać śmieci z trawników w parku, przed domem lub w lesie, posadzić drzewko lub nauczyć  innych jak segregować śmieci.
Na osiedlach i nie tylko stoją pojemniki na odpady w różnych kolorach.
POJEMNIK ZIELONY. Wrzucamy  butelki szklane bez kapsli,  słoiki bez zakrętek  i gumowych uszczelek.
POJEMNIK NIEBIESKI. Wrzucamy  papier, ulotki , gazety, kartony. Nie wrzucamy tłustych papierów po maśle, margarynie, worków papierowych po wapnie, gipsie, pieluszek jednorazowych.
POJEMNIK ŻÓŁTY.  Wrzucamy plastikowe butelki ale zgniecione i bez nakrętek, puszki aluminiowe też zgniecione, kartoniki po mleku, sokach i napojach, worki reklamówki . Nie wrzucamy opakowań po garmażerce, po lekarstwach, olejach,jednorazowych naczyń, sprzętu AGD.
POJEMNIK SZARY LUB CZARNY. Wszystkie inne odpady, których nie  możemy  wrzucić do kolorowych.
Wszystkie zużyte lodówki, odkurzacze, pralki, telewizory i inny sprzęt, który był na prąd to elektrośmieci i oddaje się je w specjalnych punktach. Lekarstwa przeterminowane  oddaje się w aptekach.
Dlaczego powinniśmy segregować śmieci? Bo z tych odpadów produkuje się nowe szklane butelki, maseczki ochronne, filtry do kawy,doniczki. Z tworzyw sztucznych można też produkować nowe opakowania, meble ogrodowe, długopisy, kosze na śmieci.  
Dlatego segregując odpady chronimy  ZIEMIĘ na której mieszkamy. Wszyscy chcemy być zdrowi, oddychać czystym powietrzem!

Michał, uczestnik WTZ “Pomoc Maltańska”

Każdego roku od kilku lat w kwietniu jest akcja „ SPRZĄTANIE ŚWIATA”.
Celem akcji jest zachęcanie ludzi do poszanowania środowiska.
Na świecie żyje dużo ludzi, którzy produkują śmieci tworzywa sztuczne, gazety, papier, kartony, szkło, butelki plastykowe, butelki szklane, słoiki. Wszystko co powinno być segregowane
i odpowiednio przerabiane na nowe produkty, albo to co nie idzie przerobić, to trzeba spalić.  Nie wszyscy ludzie sprzątają po sobie. W lasach, na łąkach, w Parkach, w morzu widać porozrzucane śmieci. Dlatego na wiosnę chętni ludzie ze szkół, przedszkoli, zakładów pracy, wolontariusze zbierają się żeby zebrać te śmieci. Śmieci są układane do worków i zabierane przez firmy, które je wywożą na wyznaczone miejsca. Na osiedlu na którym ja mieszkam zbierają się mieszkańcy osiedla: dorośli, dzieci, młodzież i sprzątają osiedle. Ja nigdy nie brałem udziału w sprzątaniu, ale mój tata to robił. W tym roku chyba sprzątania nie będzie z powodu koronawirusa.  Może w przyszłym roku razem z tatą będę brał udział w tej akcji „ SPRZĄTANIU ŚWIATA”. Ludzie  nie powinni śmiecić, bo niedługo nie będzie się gdzie poruszać.

Maciej, uczestnik WTZ “Pomoc Maltańska”

Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi – akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń, organizowanych przez różnorodne instytucje.
Oby nadchodzące Dni Ziemi były spokojne i pogodne dla naszego pięknego statku kosmicznego, jakim jest nasza planeta w miarę jak kręci się oraz krąży w mroźnej przestrzeni ze swoim ciepłym, wrażliwym ładunkiem ożywionej natury.

Darek, uczestnik WTZ “Pomoc Maltańska”

Pamiętam, że w Dni Ziemi cała szkoła przychodziła wyposażona w worki do śmieci i rękawiczki, całą klasą wybraliśmy się do pobliskiego parku aby posprzątać śmieci. Po sprzątaniu wracaliśmy odpocząć na łono natury.

Arkadiusz, uczestnik WTZ “Pomoc Maltańska”

(zdjęcie w nagłówku: Porapak Apichodilok za pośrednictwem serwisu Pexels)