Dnia 8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek – w Polsce jest to również dzień w którym startuje “Tydzień Bibliotek” ( więcej informacji ), tegoroczny pod hasłem “Zasmakuj w bibliotece”, choć dla bezpieczeństwa wiele związanych z nim inicjatyw jest prowadzonych przez Internet.

My również zwróciliśmy się do Uczestników naszych WTZ z propozycją, by opowiedzieli bądź narysowali dla nas coś o swoich przygodach z książką i bibliotekami, a dzisiaj prezentujemy wyniki! 🙂

Biblioteka to jest miejsce  w którym są przechowywane, gromadzone i udostępniane książki, gazety, broszury, mapy, ilustracje, nuty, albumy, a nawet płyty i kasety. Są tam książki z dawnych czasów i książki z dzisiejszych czasów. Mamy książki: historyczne, naukowe, kroniki, atlasy, a najwięcej jest książek do czytania dla dorosłych i dla dzieci. Czytając książki, oglądając albumy i atlasy, słuchając płyt i kaset możemy dowiedzieć się jak żyli, ubierali się,  co jedli, jak mieszkali ludzie w wiele lat temu.  W bibliotece są też bajki, opowiadania, filmy dla dzieci małych i dużych.
Wszystko to można wypożyczyć do czytania w domu. Niektóre książki są bardzo stare i cenne i można je czytać, przeglądać w pomieszczeniu które nazywa się czytelnia.
W Poznaniu mamy różne biblioteki, a największa z nich to Biblioteka Raczyńskich. Jest to duży, zabytkowy budynek niedaleko Placu Wolności. Jest to pierwsza publiczna Biblioteka w Wielkopolsce. Została założona przez hrabiego Edwarda Raczyńskiego w 1829r. Niedawno w 2013r. dobudowano nową część biblioteki na tyłach budynku. Tu znajdują się oprócz zwykłych książek do czytania liczne zbiory rękopisów, starodruków, rysunków , które są zabytkami. Biblioteka organizuje spotkania czytelników z autorami książek. Księgozbiór Biblioteki Raczyńskich liczy prawie 2 miliony pozycji.
Ja nie bardzo lubię czytać książki, ale mam w domu Kronikę Sportową, liczne albumy np.: Pałace Polskie, Parki Narodowe, Świat z Kosmosu, Świat zwierząt i Skarby Światowego Dziedzictwa.  Lubię je oglądać, są tam kolorowe zdjęcia i opisy. Ale najbardziej lubię czytać codzienną gazetę, żeby wiedzieć co dzieje się na świecie i w Polsce, a szczególnie interesują mnie wiadomości sportowe.

Maciej, uczestnik WTZ “Pomoc Maltańska” na Ławicy

Bardzo lubię czytać o zwierzętach. W domu mam bardzo dużo  encyklopedii , słowników i książek o nich. Książki te muszą mieć duże litery i dużo fotografii a nie rysunków. Mam wszystkie tomy o małej podróżniczce Neli. Chciałem wszystkich zachęcić do poczytania o jej przygodach . Ale dostałem dwie nowe książki abym się nie nudził  w domu bo panuje wirus i nie chodzimy do WTZów. Te nowe to „Ptaki w ogrodzie. Jak je rozpoznawać” oraz  album „ Zwierzęta wokół nas.” Są w niej piękne  fotografie zwierząt  które żyją w Polsce . Nie wiedziałem że najwięcej w przyrodzie żyje  owadów a nie  ssaków, ryb, gadów i ptaków. Super album!   Wszystkim polecam jako lekturę. Na pewno  się  Wam spodoba.

Michał, uczestnik WTZ “Pomoc Maltańska” na Ławicy

Bardzo mocno polecam książkę pt. “Spirit Animals” autorki Tui T. Sutherland. Książka jest o czworgu niepoległych, którzy walczą o swoją ojczystą planetę z wieloma wrogami. Każdy z nich ma przy sobie zwierzaka – jak nie walczy to przechodząc w stan uśpienia i staje się tatuażem na ramieniu.
Wrogowie są bardzo źli i silni. Zielone płaszcze walczą ze zdobywcami.
Przeczytałem sześć części i bardzo mi się podoba!

Dariusz, uczestnik WTZ “Pomoc Maltańska” na Ławicy

Z nieco innej perspektywy o książkach i bibliotekach może na opowiedzieć inny z uczestników:

Dnia 8 maja przypada Światowy Dzień Biblioteki i Bibliotekarza.
Kilka lat temu odbywałem praktyki w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Poznaniu.
Pracowałem na stanowisku pomocnika magazyniera (w magazynie bibliotecznym). Wykonywałem takie czynności jak kontrola numeracji księgozbiorów i kolejności rozmieszczania na półkach, pomagałem też w transporcie książek między magazynami i rozmieszczaniu ich w nowych miejscach.
Robiłem też porządki w książkach, odkurzałem i układałem je na półkach.
Praca w bibliotece była bardzo ciekawa, mogłem tam poznać ciekawe tytuły.

Krzysztof, uczestnik WTZ “Pomoc Maltańska” na Komandorii

A na koniec jeszcze mała łamigłówka 🙂 Listę słów do książkowej wykreślanki przygotował dla nas Arkadiusz 🙂