Napisali o nas…

Szanowni Państwo,

Miło nam poinformować, że w ubiegłym tygodniu 04.12.2020 br. na łamach dziennika „Głos Wielkopolski” ukazał się artykuł o Warsztatach Terapii Zajęciowej FPKM „Pomoc Maltańska”, zatytułowany „Poznaj poznańskie Warsztaty Terapii Zajęciowej”. Treść poświęconą naszym warsztatom pozwalamy sobie niniejszym zamieścić poniżej. Zachęcamy do lektury.

Warsztaty Terapii Zajęciowej to placówki, do których uczęszczają osoby
z niepełnosprawnością, w celu zdobycia samodzielności, umiejętności
i kwalifikacji, które mogą umożliwić im podjęcie pracy. Warsztaty mogą być organizowane przez fundacje, stowarzyszenia lub inne podmioty jak np. jednostki samorządu terytorialnego, zakłady pracy chronionej. W Poznaniu funkcjonuje dziewięć Warsztatów Terapii Zajęciowej. Niektóre WTZ nie sprzedają swych produktów. Wszystkim można pomóc, przekazując darowiznę na konto prowadzącej je organizacji. W WTZ realizowane są zajęcia, które przyczyniają się do poprawy funkcjonowania społecznego uczestników i nabywania nowych umiejętności. Poznańskie WTZ wytwarzają wiele pięknych, użytkowych przedmiotów. Jeżeli chcecie wspierać WTZ, m.in. kupując ich produkty, to zapraszamy do grupy na Facebooku:
https://www.facebook.com/groups/dobrobranie/.
Grupa „dobro-branie” to przestrzeń, w której prezentujemy produkty
i usługi lokalnych podmiotów ekonomii społecznej. Miasto Poznań wspiera Warsztaty Terapii Zajęciowej i lokalną ekonomię społeczną, angażując się jako partner w realizację projektu „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”.

Artykuł powstał w ramach projektu „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”, którego celem jest wzrost znaczenia Ekonomii Społecznej w rozwoju społeczno-gospodarczym Miasta Poznania. Projekt realizowany jest w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”.

„W naszych placówkach przygotowujemy uczestników do życia w środowisku społecznym, rozwijając ich umiejętności planowania i komunikowania się, dokonywania wyborów, decydowania o swoich sprawach”.

Co Was wyróżnia jako WTZ?

Gdybyśmy mieli opisać jednym słowem, co nas wyróżnia, z pewnością użylibyśmy słowa: różnorodność. Dlaczego? Każdy z nas jest inny.
Różnimy się nie tylko wyglądem, ale też charakterami, umiejętnościami
czy doświadczeniami życiowymi. Mimo że jesteśmy tak różni, to tworzymy fajny zespół uczestników i terapeutów. Inność w tym przypadku nie oznacza czegoś gorszego. Nasza „inność” podkreśla, że jesteśmy wyjątkowi
i to właśnie nas wyróżnia. Wspólnie
bierzemy udział w tworzeniu i życiu warsztatów. Nie byłoby to jednak realne, gdyby nie współpraca, otwartość i zaangażowanie, które szczególnie mocno podkreślane są w murach naszych warsztatów.

Jakie produkty powstają w Waszych pracowniach? Kto je robi?

Nasze prace wykonywane są przez uczestników pod czujnym okiem terapeutów. W naszych warsztatach zgodnie z profilami pracowni tworzymy głównie rękodzieło, tj. malowanie obrazów, biskwitów; ozdabianie różnych przedmiotów metodą decoupage; malowanie na szkle; szycie maskotek, toreb i ozdabianie ich; tworzenie makram, mydełek, świeczek, kartek okolicznościowych, biżuterii czy prac ceramicznych np. wypalanie misek, kubków, wisiorków, aniołów, choinek – zaprojektowanych przez uczestników. Specjalizujemy się w ozdabianiu pierników, które czarują i zachwycają.

Co, jak i kiedy można od Was zakupić?

Zgodnie z daną porą roku przygotowujemy prace tematyczne np. ozdoby wielkanocne, bożonarodzeniowe. Staramy się iść z duchem czasu. Sprawdzamy co jest „na czasie” i zgodnie z tym uczymy się nowych technik. Dzięki temu nie tylko poszerzamy zakresy naszych umiejętności, ale także świetnie się bawimy. W każdą pracę wkładamy nie tylko ogrom pracy
i cierpliwości, ale także swoje serce. Dlatego nasze prace często podpisujemy: „stworzone z sercem… dla Ciebie”. Wyroby powstające
w trakcie naszej codziennej pracy można nabyć na straganach i kiermaszach okolicznościowych organizowanych z okazji świąt. Ogromną radość sprawia nam nie tylko zakup naszych dzieł, ale przede wszystkim docenienie naszej pracy, zaangażowania i starań. Zauważenie, że za tym wszystkim stoimy my – ludzie – tak różni – ale tak wyjątkowi.
Na co przeznaczacie zdobyte w ten sposób środki? Gotowe prace wystawiamy na sprzedaż, a pozyskane fundusze przeznaczane są na integrację społeczną. Realizujemy ją poprzez wyjścia kulturalne, jednodniowe wycieczki, zimowiska w Puszczy Zielonce czy coroczne wyjazdy nad morze.”

Warsztat Terapii Zajęciowej „Pomoc Maltańska”
www.wtzpomocmaltanska.ayz.pl

Warsztaty na Ławicy:
ul. Miastkowska 128/132
60-184 Poznań
tel.: 61 868-15-67
e-mail: wtz.pomocmaltanska@gmail.com

Warsztaty na Komandorii:
ul. Świętojańska 1
61-113 Poznań
tel.: 506-716-235
e-mail: wtzpoznan@onet.pl