Trzynastego, zwłaszcza przypadający w piątek, uważa się za pechowy – obok wielu innych omenów jak przechodzący drogę czarny kot, czy przejście pod drabiną. Istnieje wiele podobnych przesądów, a co sądzą o nich nasi uczestnicy?

Najbardziej popularny przesąd to kiedy 13 wypada w piątek. Musimy bardzo uważać aby czarny kot nie przebiegł nam drogi. Jeżeli tak to musimy splunąć przez lewe ramię. Możemy też poczekać aż ktoś przejdzie przed nami. Albo wracamy do domu, siadamy na krześle i po chwili możemy  iść na spacer. A najlepiej nie wierzyć w takie przesądy. Jest taka piękna piosenka a jej refren to:
„Gdy ci kot przebiegnie drogę
Nie mów że to pech!
Kot co szczęście przynieś może
Jeśli tylko chce”
Życzę  szczęścia
!

Michał, Uczestnik WTZ “Pomoc Maltańska”

Każdy trzynasty dzień miesiąca kojarzy mi się przede wszystkim z Matką Bożą. Nie ma znaczenia dla mnie czy jest to piątek czy inny dzień tygodnia. To właśnie trzynastego dnia miesiąca od maja do października 1917 roku w Fatimie w Portugalii miały miejsce najbardziej znane Objawienia. Z tej okazji w Kościołach odprawiane są specjalne nabożeństwa połączone z różańcem i z procesją.
W poniedziałek 13 września 2010 roku do Nieba odeszła też moja Mama. Po ciężkiej chorobie zmarła w szpitalu. Od tego czasu każdego trzynastego dnia miesiąca mocno o Niej myślę i Ją wspominam. Najbardziej lubię kiedy w te dni świeci słońce, bo mówimy z Bratem, że Mama nas obserwuje i podgląda. Co do przesądów i piątków trzynastego to w nie nie wierzę i nie uważam żeby miały one jakiś związek z tym, że może mi się przydarzyć coś złego.

Jarosław, Uczestnik WTZ “Pomoc Maltańska”