W kolejnej rekomendacji turystycznej od Macieja, ruszamy w stronę województwa lubelskiego, w samo serce Zamojszczyzny : )

Zapraszam do Zamościa

W województwie lubelskim na Roztoczu leży Zamość. Z Poznania do Zamościa jest daleko, prawie 600 km. Najlepiej pojechać tam samochodem, jedzie się długo 6 – 7 godzin.
Zamość został założony przez hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego w 1580r. W mieście zamieszkali nie tylko Polacy ale też Ormianie, Żydzi, Grecy i Niemcy. Zamoyski pozwolił im wyrabiać różne przedmioty, rzeczy potrzebne do codziennego użytku i handlować nimi. Miasto szybko się rozwijało gospodarczo i kulturowo.
W 1595r otwarto wyższą szkołę Akademię Zamojską, w której uczyli się Polacy i żacy z innych krajów.
Miasto i cała okolica przez wiele lat przeżywało oblężenia i najazdy różnych narodów. Po II wojnie światowej zostało rozbudowane. Powstało wiele nowych domów, ulic, szkół.
W samym centrum miasta znajduje się rynek na którym krzyżują się dwie osie miasta. Nad rynkiem góruje 52m. wieża ratuszowa, a do ratusza prowadzą wachlarzowe schody. Rynek otoczony jest pięknymi kolorowymi, zdobionymi płaskorzeźbami i podcieniami kamieniczkami. We wnętrzu jednej z kamieniczek znajduje się Muzeum Zamojskie z bogatymi zbiorami. Z wieży ratuszowej grany jest hejnał na trzy strony świata. W ważnym miejscem w Zamościu jest Pałac Zamoyskich, gdzie dawnych czasach przyjeżdżały orszaki królewskie z Polski i z zagranicy. Budynek Akademii Zamojskiej istnieje do dzisiaj i znajduje się w nim liceum im. J. Zamoyskiego. Najcenniejszym zabytkiem jest Katedra Zamojska z cudownym obrazem Matki Boskiej i kryptami z prochami rodziny Zamoyskich. Inne świątynie to Kościół Franciszkanów, Synagoga, dawna Cerkiew Unicka.
Zamość jest miastem twierdzą. Całe miasto otoczone było murami z trzema bramami ze zwodzonymi mostami i dostępu broniły zalane wodą fosy. W XVI w. Zamość był najbardziej nowoczesną twierdzą w Rzeczypospolitej.
W Zamościu jest jeden z najpiękniejszych parków miejskich w Polsce a także Ogród Zoologiczny w tej części Polski. Niedaleko Zamościa znajdują się piękne tereny turystyczne gdzie można zobaczyć ciekawe atrakcje oraz miejsca nad wodą gdzie można wypoczywać.
W Zamościu i na Roztoczu Lubelskim byłem 20 lat temu i bardzo chciałbym tam pojechać jeszcze raz.

Maciej