W pracowni tej zakres pracy obejmuje: naukę rękodzieła artystycznego, wprowadzanie elementów krawiectwa, a także szeroko pojęte zajęcia plastyczne. Celem terapii jest przede wszystkim wyrabianie w uczestnikach sprawności manualnej, rozwijanie konkretnych zamiłowań uczestników i ich zdolności. Rozwijanie umiejętności twórczego wykonywania prac plastycznych, odchodzenie od schematów.

Wykorzystywane są różne techniki pracy i materiały, uczestnicy ozdabiają przedmioty metodą decoupage, wykorzystują metodę filcowania na sucho, malują farbami akrylowymi biskwitowe anioły świeczniki, szyją maskotki, torby, wyrabiają świece. W ramach pracowni tworzone są również drewniane szkatułki, tace, ozdobne ramki, lustra. Do naszych prac wykorzystujemy takie materiały jak: farby akrylowe, farby do malowania na tkaninach, pisaki do malowania na tkaninach, sznurki, włóczki, koronki, koraliki, różne tkaniny, nici do wyszywania. Uczestnicy poznają i uczą się posługiwać narzędziami i prostymi urządzeniami utrwalając ich zastosowanie. Wykonywane prace znacznie uwrażliwiają uczestników WTZ na estetykę i piękno, poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową oraz uczą precyzji, skupienia i dokładności. Prace dobierane są do chęci i możliwości uczestnika tak aby oprócz wyrabiania sprawności manualnej pobudzać wyobraźnię twórczą, od dobierania kolorów, aż do realizacji własnych pomysłów z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa.

Pracownia (1) w WTZ przy ul. Miastkowskiej:

„W pracowni rękodzieła wykonujemy różne prace. Pleciemy wiklinę z papieru, a z niej koszyki i inne ozdoby, które malujemy później lub wyklejamy. Robimy też kolorowe pudełka na prezenty, wyklejane różnymi materiałami i nićmi naczynia, wazony z papierowych krążków czy kwiaty z bibuły. Na Wielkanoc przygotowaliśmy kurczaki i króliczki z wełny, a ostatnio wyszywałem haftem matematycznym motyla i śnieżynkę. Szyjemy także maskotki, torby i inne ciekawe rzeczy.”

Darek, uczestnik zajęć w WTZ „Pomoc Maltańska” przy ul. Miastkowskiej

Pracownia w WTZ przy ul. Świętojańskiej:

“W pracowni rękodzieła artystycznego malujemy biskwitowe anioły, słonie, ptaki ozdabiamy je. Bardzo też lubię robić pachnące świece, każdy z nas wybiera zapach olejku jaki wykorzysta do robienia swojej świecy. Roztopiony wosk wlewamy do różnych pojemników – nie na darmo zbieramy stare filiżanki, puszki po groszku czy różne kartoniki. Ozdabiamy też pieczątkami lniane torby, świeczniki. Szyłam też kolorowe kury, dobierałam tkaniny do szycia. Lubię też lepić z masy plastycznej, gwiazdki, serduszka czy inne przeróżne przedmioty. Ozdabiałam też metodą decupage drewniane, ceramiczne świeczniki, ozdoby. Oczyszczałam, szlifowałam drewniane krążki ta praca wymagała siły, nie lubię kurzu, pyłu od szlifowania i oczyszczania drewnianych podkładek.”

Ania, uczestniczka zajęć w WTZ „Pomoc Maltańska” przy ul. Świętojańskiej

W naszej drugiej pracowni rękodzieła artystycznego podopieczni zajmują się głównie pracą z ceramiką – a poprzez to zwiększają sprawność manualną, rozszerzają zainteresowania, zwiększają spostrzegawczość i dbałość o estetykę wykonywanych prac. Rodzaj oraz stopień trudności wykonywanych prac jest uzależniony i dopasowany do rodzaju niepełnosprawności oraz indywidualnych możliwości podopiecznych.

Najczęściej wykonuje się prace z gipsu, mas plastycznych, gliny. Uczestnicy poznają najróżniejsze formy ich lepienia i kształtowania, formowania prac płaskich oraz przestrzennych. Podczas zajęć podopieczni uczą się wykonywania odlewów gipsowych poprzez przygotowanie zaprawy gipsowej (mieszanie w odpowiednich proporcjach), a następnie wylanie do form różnego kształtu. Powstałe prace są następnie starannie malowane przez uczestników według ich własnych pomysłów lub schematu. W ramach pracowni tworzone są również prace z innych materiałów. Zdobione są doniczki czy różne formy biskwitowe, malowane butelki farbami do szkła oraz zdobione innymi technikami.

W trakcie zajęć dąży się także do tego, by uczestnicy realizowali potrzebę spontanicznego i swobodnego tworzenia, mają zatem możliwość eksperymentowania, wypróbowywania nowych technik, szukania samodzielnych i alternatywnych rozwiązań. Atrakcyjność końcowego efektu pracy bardzo dopinguje i daje satysfakcję, a tym samym podwyższa samoocenę i daje uczestnikom poczucie własnej wartości.

Pracownia (2) w WTZ przy ul. Miastkowskiej:

„W pracowni tej prowadzone są zajęcia z zakresu ceramiki artystycznej i różnych technik plastycznych. To tutaj wykorzystujemy glinę, ciastolinę, modelinę, masę solną i papierową do tworzenia wazonów, talerzy, mis, dzbanków, ramek i płaskorzeźb. Gotowe przedmioty szlifujemy i przygotowujemy do późniejszej obróbki, która polega na malowaniu i ozdabianiu różnymi technikami takimi jak np. decoupage. W pracowni zajmujemy się również zdobnictwem różnych przedmiotów i malowaniem na szkle. Wykonujemy różnego rodzaju pudełeczka, breloczki, naszyjniki, świeczniki i lampiony”

Paweł, uczestnik zajęć w WTZ “Pomoc Maltańska” przy ul. Miastkowskiej