Wycieczkę do Krakowa planowaliśmy tak naprawdę od dłuższego czasu, ale w końcu udało się. Celem podróży było zwiedzenie Wawelu i kilku innych atrakcji miasta.

W obie strony udaliśmy się pociągiem. Jako że mieliśmy do dyspozycji trzy dni, zwiedzanie dobrze rozplanowaliśmy i podzieliliśmy na etapy. Udało się nam zobaczyć wspomniany Zamek Wawelski i uczestniczyć w lekcjach muzealnych poświęconych życiu codziennemu na zamku. Byliśmy w Katedrze, zobaczyliśmy przepiękny Kościół Mariacki, starówkę Krakowa; dom, w którym mieszkał Witt Stwosz. Zwiedziliśmy także muzeum podziemi Krakowa, w którym dowiedzieliśmy się wielu ciekawych historii związanych z życiem w dawnym Krakowie, a także zważyliśmy się na staropolskiej wadze, uwzględniając ówczesny system ważenia. Byliśmy zobaczyć starą żydowską dzielnicę „Kazimierz”, w której natrafiliśmy na historyczne synagogi żydowskie. Nie zapomnieliśmy odwiedzić smoka wawelskiego tuż nieopodal Wisły 😉 Był czas, żeby odwiedzić słynną ulicę Bracką (na której nie padał deszcz, jak w utworze Grzegorza Turnaua 😉) i Franciszkańską 3, miejsce w którym bywał papież Jan Paweł II. Podczas naszego pobytu była także możliwość kupna pamiątek z Krakowa i chwila przyjemności w kawiarniach, gdzie degustowaliśmy pyszne ciasto i kawę. Nasi uczestnicy bardzo mile wspominają całą przygodę z Krakowem.

A czy polecają Kraków i jak im się podobało, zapytaliśmy …

Krzysztof „Najbardziej podobało mi się w Krakowie Zamek Wawelski, Sukiennice, Wieża Ratuszowa, Pomnik Smoka Wawelskiego, kościół Mariacki, Muzeum podziemne. W zamku jeszcze mi się podobały Arrasy, portrety średniowiecza, popiersia Rzymian , katedra , Grób Stefana Batorego, Józefa Piłsudskiego , Lecha i Marii Kaczyńskich, Fryderyka Chopina, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Adama Mickiewicza. Wrażenie zrobiły też dzwony w Katedrze, Barbakan , Brama Floriańska”.

Marta „Najbardziej w Krakowie spodobała mi się starówka, zamek, muzeum podziemi Krakowa, kościół, restauracja. Na starówce podobał mi się sklep z ceramicznymi naczyniami, kawiarnia, w której mogłam sobie zamówić deser, restauracja, w której smakowała mi pizza. Zapamiętałam piękny widok z wieży w katedrze, z której  widziałam  panoramę Krakowa.”

Piotr „Zwiedziłem zamek królewski i Wawel, zobaczyłem Kościół Mariacki, słyszałem hejnał z wieży mariackiej widziałem smoka wawelskiego, oglądałem muzeum widziałem rzekę Wisłę”.