Pracownia umiejętności społecznych kształci umiejętność prawidłowego funkcjonowania w grupie oraz szeroko pojętą naukę logicznego myślenia. Dbamy o punktualne przychodzenie na zajęcia, umiejętność kulturalnego zachowania się w grupie i poza nią.

Ponadto w pracowni kształtujemy tworzenie prawidłowych relacji rówieśniczych wśród uczestników, rozpoznawanie swoich emocji, radzenie sobie z nowymi sytuacjami społecznymi, kształtowanie umiejętności percepcji. Uczestnicy zajęć wykonują tez ćwiczenia grafomotoryczne, uczą się pisowni liter, liczb. Próbują wykonywać podstawowe działania matematyczne. Jest to m. in. jednym z elementów nauki posługiwania się pieniędzmi. Pracownia umiejętności społecznych to także miejsce, w którym podopieczni uczą się posługiwania zegarem, odczytywania minut, godzin.

Kolejnym celem pracy w tej pracowni jest nauka zwrotów grzecznościowych i podstawowych zasad savoir-vivre. W adaptacji do środowiska zewnętrznego pomaga uczestnictwo w kulturze, tj. wyjścia do ciekawych miejsc, muzeów, kawiarni itp. W związku coraz powszechniejszym znaczeniem komputerów w życiu człowieka,  kładzie się nacisk na kształcenie umiejętności pracy z programami komputerowymi, uczy się posługiwania internetem. Zajęcia prowadzone są w formie zabawy i jednocześnie edukacji.

Pracownia (1) w WTZ przy ul. Miastkowskiej:

„W pracowni u Pani Ani jest wesoło i zabawnie. Czasami oglądamy ciekawe filmy edukacyjne, np. „Było sobie życie”. Dużo się tu nauczyłem, jak postępować w życiu codziennym, jak pomagać słabszym uczestnikom. Rozwiązywałem różne zadania matematyczne, test o zdrowej żywności i test zawodowy. Zabawnie było, gdy zostałem męska pogodynką”

Arek, uczestnik zajęć w WTZ „Pomoc Maltańska” przy ul. Miastkowskiej

Pracownia (2) w WTZ przy ul. Miastkowskiej:

W pracowni odbywają się różnego rodzaju zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, jakim jest komputer – ja uwielbiam komputery, to moje królestwo. Tutaj uczymy się pisać teksty, zaproszenia, życzenia, drukować dokumenty, segregować je i laminować. Oprócz tego w tej pracowni odbywają się zajęcia i zabawy edukacyjne z wykorzystaniem Internetu i płyt edukacyjnych dla uczestników, którzy chcą się uczyć pisać, czytać i liczyć. Ponadto też oprawia się również kalendarze, śpiewniki, książki z przepisami. Przygotowywane są też pomoce, które terapeuci wykorzystują na zajęciach w poszczególnych pracowniach. Cała grupa pod czujnym okiem terapeuty pana Arka bierze udział w zajęciach, uczymy się również pomagać w pracach biurowych- zanosimy dokumenty do biura i innych pracowni, wkładamy je do specjalnych koszulek, aby się nie zniszczyły.”

Jarosław, uczestnik zajęć w WTZ “Pomoc Maltańska” przy ul. Miastkowskiej

Pracownia w WTZ przy ul. Świętojańskiej:

„Lubię pracować na komputerze, lubię liczyć na liczydle matematyczne zadania. Lubię też posługiwać się zegarkiem i poznawać godziny. Podoba mi się wychodzenie do zakładów pracy. Z rzeczy, które mnie denerwują… nie ma takich, bo wszystko, co się dzieje w pracowni, jest dla mnie fajne :)”

Paulina, uczestniczka zajęć w WTZ „Pomoc Maltańska” przy ul. Świętojańskiej