Dla wielu z nas była to szczególnie ciężka uroczystość, w ostatnich dniach pożegnaliśmy jedną z wieloletnich Uczestniczek warsztatów. W tegoroczny Dzień Zaduszny, tym bardziej wracaliśmy myślami do nie tak dawnych wspomnień…

Dnia pierwszego listopada przypada Święto Wszystkich Świętych. W Polsce katolicy jeżdżą w ten dzień lub chodzą na cmentarze, aby odwiedzić groby bliskich zmarłych. W moim przypadku są to mogiły rodziny oraz znajomych i przyjaciół, którzy byli bliscy mojemu sercu. Nie ma już ich z nami wśród żywych, bo odeszli do Pana Boga.
Na grobach bliskich osób zapala się znicze i układa wiązanki z kolorowych kwiatów. Należy też się za nich pomodlić. Dobrze jest też powspominać zmarłych, pamiętając o tym, że się ich kochało i miło spędzało czas. Ja wspominam różne wspólne gry, zabawy, przyjęcia i wyjazdy.
Ja z Tatą i Bratem odwiedzam przede wszystkim Cmentarz Junikowo, bo tam jest pochowana między innym moja Mama i moi Dziadkowie. Brat mojego Taty leży na Cmentarzu w Wirach, gdzie też jeździmy zapalić znicz. Po drodze odwiedzamy też cmentarze na Górczynie i na Nowinie.
W tym roku krótko przez Świętem Wszystkich Świętych odbył się pogrzeb koleżanki z warsztatów – Kasi Schmidt. Po ciężkiej chorobie pożegnaliśmy ją 28 października podczas Jej pogrzebu i Mszy Świętej. Będzie nam Jej bardzo brakowało i będziemy wspominać Jej pogodne usposobienie i wesoły, donośny głos. Kasia szanowała wszystkich ludzi, potrafiła zawsze powiedzieć coś miłego i pocieszyć, kiedy ktoś tego potrzebował. Wszystkim uczestnikom i terapeutom bardzo będzie brakowało Jej szczerego uśmiechu. Dobry Jezu a nasz Panie – daj Jej wieczne spoczywanie.

Jarosław, Uczestnik WTZ “Pomoc Maltańska”

1 Listopada  to dzień pamięci o naszych zmarłych. Ten  dzień nazywamy Wszystkich Świętych. 
Porządkujemy groby naszych bliskich. Wspominamy wszystkich zmarłych. Zapalamy znicze, stawiamy kwiaty. Dawno, dawno temu wypiekano małe chlebki . Zabierano je na cmentarz  aby zmarli mogli się posilić i trochę pobyć z nami. Chlebki te jedli również żebracy, których  nazywano Dziadami. Obecnie  przed cmentarzami zbierane są pieniądze do puszek na odnowienie np. starych nagrobków.  Teraz na grobach w doniczkach  są kwiaty, płoną znicze i świece. Jest to wyraz oddania czci i szacunku Zmarłym.

Michał, Uczestnik WTZ “Pomoc Maltańska”